Przyzwyczajanie do pielęgnacji i dotyku

Doświadczeni hodowcy wiedzą, że na tresurę nigdy nie jest za późno. Nawet nieułożone, z natury buntownicze zwierzęta można przygotować do wizyty w salonie piękności. Warto to zrobić, żeby oszczędzić sobie i pupilowi czasu oraz niepotrzebnego stresu.

Pielęgnacja psów i kotów, nie jest łatwa. Z intensywnością i doborem ćwiczeń nie wolno przesadzić. Pupil powinien czuć się komfortowo i ufnie. To podstawa, która pozwoli przyzwyczaić go do spokojnego zachowania w różnych sytuacjach. Oczekiwane zachowania nagradzać należy smakołykami, ale nie wolno uspokajać go na siłę, co najczęściej przynosi odwrotny skutek.

Ćwiczeń nie należy przeprowadzać, gdy pies jest rozbawiony, bo wtedy trudno wykonać nawet podstawowe z nich, jakim jest choćby chwilowe unieruchomienie. Ważne jest też nauczenie go chwilowego stania w bezruchu na stole. Dla psa może to być początkowo niekomfortowa sytuacja, więc warto nagrodzić go smakołykiem. Psa zdejmuj samodzielnie, nie pozwalając by zeskoczył. Jednym z najważniejszych ćwiczeń jest też nauka leżenia na boku. W tej pozycji powinien bez wyrywania się pozwolić na przytrzymywanie i dotykanie.

Zwierzęta z reguły nie lubią gdy dotyka się ich zębów i oczu. Oswajaj je z tym. Pomasuj dziąsła, język, a oczy przetrzyj preparatem do pielęgnacji. Dbać należy również o uszy pupila, usuwając z nich brud. Warto też przyzwyczaić psa do dotykania jego łap, zwłaszcza od spodu. W tym celu na początku można po prostu je podnosić i chwilę przytrzymywać, a potem przejść do masowania opuszków.

Najtrudniejsze jest przyzwyczajenie psa do dotyku obcych osób. Należy korzystać z każdej okazji, pozwalając dzieciom czy dorosłym pogłaskać pieska, zarówno w przypadku wizyt w naszym domu, jak i podczas spaceru. Gdy pies przyzwyczai się już do osób, pozostanie tylko czesanie szczotką lub grzebieniem. Tu także doskonale sprawdza się nagradzanie smakołykami.

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporzadzenie”) informuję, iż:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Przychodnia Weterynaryjna Dariusz Sularz, ul. Gdyńska 1, 80-340 Gdańsk, tel.: +48 58 557 92 36; NIP: 5841068186.
2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Vetgroom można uzyskać pod adresem e-mail: przychodnia@vetgroom.pl ; tel. 58 557 92 36.
3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
• Przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
• Przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
6. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
7. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.

 

W trosce o bezpieczeństwo nasze i osób przychodzących do naszego Gabinetu zwracamy się z apelem do Państwa, aby w obecnej sytuacji epidemiologicznej, osoby wykazujące objawy infekcji oddechowej, zrezygnowały z wizyty i przełożyły ją do okresu wyzdrowienia. Zadbajmy razem o bezpieczeństwo Nas wszystkich. Osoby, które wróciły z zagranicy lub miały kontakt z takimi osobami w ciągu ostatnich tygodni – prosimy, by zrezygnowały z wizyty, aż minie czas kwarantanny. Osoby przychodzące do gabinetu prosimy, aby czekały w poczekalni pojedynczo. Dodatkowo prosimy, by osoby starsze zrezygnowały z wizyty dla własnego bezpieczeństwa.

Dziękujemy – zespół vetgroom.