Ochrona zwierząt przed pchłami i kleszczami

Chrońmy nasze zwierzęta i przy okazji nas samych przed pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze.

Dostępne na rynku zabezpieczenia przeciwpchelne i przeciwkleszczowe można podzielić na środki profilaktyczne i bójcze. Pierwsza grupa obejmuje preparaty o działaniu odstraszającym i/lub przedłużonym działaniu bójczym oraz produkty do likwidacji pcheł w otoczeniu. Drugą grupę stanowią preparaty o doraźnym lub przedłużonym działaniu bójczym.

Rodzaje środków przeciwpchelnych
Do najczęściej stosowanych preparatów o działaniu doraźnym należą specjalne pudry i szampony. Przedłużone działanie mają natomiast obroże i krople typu spot-on.
Pchły w otoczeniu psa (i człowieka) można z powodzeniem zwalczać przy pomocy sprayów.

Rodzaje środków przeciwkleszczowych
Przedłużone działanie, podobnie jak w przypadku ochrony przed pchłami, mają obroże i krople spot-on. Przed każdym wyjściem na spacer można też ochronić zwierzaka stosując specjalny odstraszający spray.

Ważne wskazówki:
- pojawienie się na sierści zwierzęcia kleszcza nie oznacza, że zastosowany preparat bójczy nie działa, środki te zabijają kleszcze tuż po ich wkręceniu się w skórę, nie mają działania odstraszającego,
- przed zakupem preparatu koniecznie należy sprawdzić jego datę ważności, ponieważ to środki o ściśle limitowanym czasie działania,
- środki przeciwpchelne i przeciwkleszczowe są bezpieczne dla zwierząt, ale pod warunkiem stosowania ich ściśle wg zaleceń producenta lub weterynarza, gdyż istnieje ryzyko ich przedawkowana.