O odrobaczaniu psów i kotów

Inwazje pasożytów to zagrożenie, na które narażone są wszystkie psy i koty. Te, które żyją w domach, dodatkowo mogą przenosić zarazki do środowiska domowego. Wówczas na działanie pasożytów narażeni są ludzie, a choroby ich dotykające nazywane są zoonozami.

Aby zadbać o zdrowie naszego czworonoga, powinnyśmy raz na kwartał odwiedzać lekarza weterynarii. Jedynie wizyta w gabinecie specjalistycznym gwarantuje naszym pociechom całkowite wyleczenie choroby pasożytniczej, bądź profilaktyczną walkę z jej ewentualnością.

Inaczej odrobaczanie wygląda u psów, inaczej u kotów. Małe szczenię narażone jest na zakażenie już przy porodzie - poprzez łożysko matki, a zaraz potem, również przez mleko matki. Dlatego ważne jest, by najmniejsze pieski odrobaczać raz na tydzień. I tak do ukończenia 6 tygodnia życia, po czym później należy podawać jedną tabletkę na miesiąc, aż do ukończenia przez pieska 6 miesiąca życia.

Zwierzę powinno odrobaczać się później już raz na trzy miesiące (zwłaszcza wówczas, jeśli w domu są małe dzieci) lub raz na pół roku. Warto jednak pamiętać, jak ważna jest systematyczna ochrona naszego pupila. W sytuacji zaniedbania możemy doprowadzić do tego, że pies będzie miał suchą, matową sierść, nadmierny apetyt z tendencją do chudnięcia, a także biegunkę lub wymioty. W sytuacji stwierdzenia któregokolwiek z objawów, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Odrobaczanie u kotów przebiega nieco inaczej. Nie są one, jak psy, narażone na zarażenie przez łożysko. Koty powinny być odrobaczana raz w miesiącu aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Potem - raz na 3 miesiące. Takie zalecenia stosuje się wobec wychodzących kotów. Te domowe mogą być odrobaczane raz na pół roku.

Odrobaczanie u psów jest procesem prostszym. Podając specjalną tabletkę, chowa się ją w pysznym psim kąsku i mamy pewność, że nasz pupil ją zażył. W przypadku kotów jest nieco inaczej. Najnowocześniejsze metody zalecają użycie sposobu spot-on, aplikacji u podstawy kociej czaszki, dokładnie tam, gdzie aplikuje się środki przeciw pchłom i kleszczom.

Odrobaczanie psów i kotów to obowiązek każdego właściciela. I jak z obowiązkami bywa, należy się z nich wywiązywać.

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporzadzenie”) informuję, iż:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Przychodnia Weterynaryjna Dariusz Sularz, ul. Gdyńska 1, 80-340 Gdańsk, tel.: +48 58 557 92 36; NIP: 5841068186.
2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Vetgroom można uzyskać pod adresem e-mail: przychodnia@vetgroom.pl ; tel. 58 557 92 36.
3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
• Przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
• Przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
6. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
7. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.

 

W trosce o bezpieczeństwo nasze i osób przychodzących do naszego Gabinetu zwracamy się z apelem do Państwa, aby w obecnej sytuacji epidemiologicznej, osoby wykazujące objawy infekcji oddechowej, zrezygnowały z wizyty i przełożyły ją do okresu wyzdrowienia. Zadbajmy razem o bezpieczeństwo Nas wszystkich. Osoby, które wróciły z zagranicy lub miały kontakt z takimi osobami w ciągu ostatnich tygodni – prosimy, by zrezygnowały z wizyty, aż minie czas kwarantanny. Osoby przychodzące do gabinetu prosimy, aby czekały w poczekalni pojedynczo. Dodatkowo prosimy, by osoby starsze zrezygnowały z wizyty dla własnego bezpieczeństwa.

Dziękujemy – zespół vetgroom.