O odrobaczaniu psów i kotów

Inwazje pasożytów to zagrożenie, na które narażone są wszystkie psy i koty. Te, które żyją w domach, dodatkowo mogą przenosić zarazki do środowiska domowego. Wówczas na działanie pasożytów narażeni są ludzie, a choroby ich dotykające nazywane są zoonozami.

Aby zadbać o zdrowie naszego czworonoga, powinnyśmy raz na kwartał odwiedzać lekarza weterynarii. Jedynie wizyta w gabinecie specjalistycznym gwarantuje naszym pociechom całkowite wyleczenie choroby pasożytniczej, bądź profilaktyczną walkę z jej ewentualnością.

Inaczej odrobaczanie wygląda u psów, inaczej u kotów. Małe szczenię narażone jest na zakażenie już przy porodzie - poprzez łożysko matki, a zaraz potem, również przez mleko matki. Dlatego ważne jest, by najmniejsze pieski odrobaczać raz na tydzień. I tak do ukończenia 6 tygodnia życia, po czym później należy podawać jedną tabletkę na miesiąc, aż do ukończenia przez pieska 6 miesiąca życia.

Zwierzę powinno odrobaczać się później już raz na trzy miesiące (zwłaszcza wówczas, jeśli w domu są małe dzieci) lub raz na pół roku. Warto jednak pamiętać, jak ważna jest systematyczna ochrona naszego pupila. W sytuacji zaniedbania możemy doprowadzić do tego, że pies będzie miał suchą, matową sierść, nadmierny apetyt z tendencją do chudnięcia, a także biegunkę lub wymioty. W sytuacji stwierdzenia któregokolwiek z objawów, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Odrobaczanie u kotów przebiega nieco inaczej. Nie są one, jak psy, narażone na zarażenie przez łożysko. Koty powinny być odrobaczana raz w miesiącu aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Potem - raz na 3 miesiące. Takie zalecenia stosuje się wobec wychodzących kotów. Te domowe mogą być odrobaczane raz na pół roku.

Odrobaczanie u psów jest procesem prostszym. Podając specjalną tabletkę, chowa się ją w pysznym psim kąsku i mamy pewność, że nasz pupil ją zażył. W przypadku kotów jest nieco inaczej. Najnowocześniejsze metody zalecają użycie sposobu spot-on, aplikacji u podstawy kociej czaszki, dokładnie tam, gdzie aplikuje się środki przeciw pchłom i kleszczom.

Odrobaczanie psów i kotów to obowiązek każdego właściciela. I jak z obowiązkami bywa, należy się z nich wywiązywać.